
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 250 µF |
| Length | 23.749 mm |
| Termination | Tab |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Material | Brass |
| Packaging | Reel |
| Depth | 13.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Type | Tab |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Red |
| Gender | Male |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Brass |
| Tab Width | 6.35 mm |
| Wire/Cable Diameter | 5.842 mm |
| Terminal Material | Brass |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Material | Nylon |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 18 AWG |
| Plating | Tin |
| Termination Style | Crimp |
| Insulation Diameter | 5.84 mm |
| Body Plating | Tin |
| Insulated Wire Support | Yes |
| Mating Tab Width | 6.35 mm |
| Tab Thickness | 812.8 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Stud Size | 6.35 mm x 0.81 mm |
Stock: 53395
Distributors
pcbx
Unit Price$1.49804
Ext.Price$1.49804
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.49804 | $1.49804 |
| 10 | $0.74902 | $7.49020 |
| 25 | $0.57617 | $14.40425 |
| 50 | $0.44321 | $22.16050 |
| 100 | $0.36934 | $36.93400 |
| 300 | $0.30778 | $92.33400 |
| 500 | $0.25648 | $128.24000 |
| 1000 | $0.21373 | $213.73000 |
| 3000 | $0.19956 | $598.68000 |
| 5000 | $0.18633 | $931.65000 |
| 10000 | $0.17398 | $1739.80000 |
| 30000 | $0.16244 | $4873.20000 |
